parallax background

WordPress.com czy WordPress.org – którą platformę wybrać?

organizacja eventu
Organizacja eventu – jak zacząć w 5 krokach?
13 sierpnia 2018
wywiad kurs wirtualna asystentka
Wywiad z Magdaleną – uczestniczką pierwszej edycji kursu BrandAssist Wirtualna Asystentka
22 sierpnia 2018

Marzysz o profesjonalnej stronie, ale wahasz się, czy to dobry pomysł? Chcesz najpierw „potestować” swojego bloga? Wypróbuj WordPress.com, a następnie rozwijaj się na WordPress.org!


Czy WordPress jest dla każdego?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czym jest WordPress? Czy sobie z nim poradzi? Co można na nim zrobić? Czy WordPress ma jakieś wady i zalety?

Co to jest WordPress?

Upraszczając, można powiedzieć, że WordPress jest to system do zarządzania treścią. Najczęściej wykorzystywany jest przy tworzeniu blogów, jednak stosuje się go również do tworzenia bardziej zaawansowanych serwisów takich jak strony firmowe i sklepy internetowe. System ten daje nam możliwości dostosowania strony i jej modyfikacji do osobistych wymagań. Wszystko to dzięki szerokiej ofercie dostępnych wtyczek płatnych i bezpłatnych, które ułatwiają zarządzanie treścią i jej optymalizację. Oprócz wtyczek WordPress oferuje bogatą galerię motywów oraz aplikacje, dzięki którym można dodawać treści na bloga, za pomocą urządzeń mobilnych.

Bardzo ważna jest świadomość, że istnieją dwa rodzaje WordPressa – WordPress.com i WordPress.org.
Zanim jednak zajmiemy się porównaniem obu wersji, pokażę Ci, jak szybko i prosto stworzyć testowego bloga na WordPress.com.

Jak szybko i prosto stworzyć bloga?

Przed założeniem bloga warto bardzo dobrze przemyśleć, o czym chcesz pisać. Jest to ważny etap, ponieważ wiele blogów bardzo szybko kończy swoje istnienie w sieci. Jedną z przyczyn upadku jest nieprzemyślana tematyka bloga.

1. Wejdź na stronę WordPress.com i kliknij „Get Started”.

"start”/

2. Następnie wpisz, jak ma nazywać się blog, czego ma dotyczyć oraz w jakim celu go zakładasz.

"”tworzenie”/

3. Wpisz nazwę domeny (domyślnie WP „doda coś od siebie”) i wybierz darmową domenę.

domena

4. W kolejnym kroku, należy wybrać plan subskrypcji – wybieramy darmowy.

"pakiet”/

5. Ostatnim krokiem jest utworzenie konta, gdzie podajesz e-mail, nazwę użytkownika i hasło. Klikamy „Continue”.

”konto"/

6. W tym momencie masz już utworzone konto. Teraz należy się zalogować i możesz zaczynać swoją przygodę z blogiem.

”logowanie”/

7. Obecnie Twój blog utworzony jest na domyślnym motywie, możesz go w każdej chwili zmienić, klikając „Customize theme”.

motyw

8. Spośród dostępnych bezpłatnych szablonów, możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

”szablon"/

Od tego momentu dostosowujesz wygląd i funkcje bloga pod swoje potrzeby. Jeśli jednak chcesz posiadać własną domenę, musisz wykupić płatny pakiet subskrypcji.

Sprawdź: Jak ułatwić sobie blogowanie? 6 darmowych wtyczek.

Czym różni się WordPress.com od WordPress.org?

Wbrew pozorom obie te strony to jeden system ukierunkowany jedynie na dwa sposoby.

Podstawową różnicą obu wersji to sposób instalacji. Pierwszy z nich (WordPress.com) jest to gotowa platforma, na której niemalże od razu po zarejestrowaniu możemy stawiać bloga lub stronę. Drugi rodzaj WordPressa to skrypt, który należy pobrać i zainstalować na własnym serwerze.

WordPress.com

Jak już wspomniałam, ta wersja to gotowa platforma umożliwiająca korzystanie z WorPress tuż po rejestracji. Jest to bezpłatna wersja, w której niestety nie posiadasz np. własnej domeny (chyba, że wykupisz pakiet). Ponadto bezpłatna wersja jest bardzo okrojona, jeśli chodzi o możliwości użytkowania. Warto pamiętać, że platforma ta nie posiada tłumaczenia motywów. Niestety za niektóre wtyczki, motywy, ich szeroką personalizację, możliwość dopięcia własnej domeny oraz wiele innych rzeczy należy zapłacić. Choć ceny pakietów na WordPress.com są dość wysokie, należy pamiętać, że platforma zadba o wszystkie uaktualnienia wtyczek i motywów.

WordPress.org

Zakładając, że WorPress.org chcemy używać jako rozbudowanego bloga lub jako stronę internetową, musimy posiadać własny serwer oraz domenę. Niestety wiąże się to z kosztami, jakie należy ponieść już na samym początku przygody z własną stroną. Należy jednak zwrócić uwagę, że dzięki temu zyskujemy niemal nieograniczone możliwości korzystania z WordPressa. Chodzi tu zarówno o wybór motywów, ich modyfikację, wtyczki i wiele innych. Dla użytkownika ograniczeniem może być wyłącznie limit dodawanych multimediów, który zależy od zakupionego serwera.

Bardzo ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, to fakt, iż ta wersja WordPress wymaga od użytkownika większej samodzielności w aktualizacjach, tworzeniu kopii zapasowych oraz prowadzeniu strony.

Czy WordPress.org jest dla każdego?

Na końcu warto postawić pytanie: Czy WordPress.org jest dla każdego? Teoretycznie TAK. WordPress.org jest dla każdego. Jednak nie każdy umie sobie z różnych powodów poradzić z tym systemem. Może boi się coś zepsuć, może nie chce inwestować nadmiernie pieniędzy lub po prostu nie ma czasu uczyć się obsługi WordPressa.

Marzy Ci się własna witryna internetowa, ale przeraża Cię brak wiedzy technicznej? A może masz już stronę na WordPress.com, ale chcesz ją przenieść na WordPress.org? Nie odkładaj tej decyzji. Wirtualna Asystentka BrandAssist pomoże Ci stworzyć własną stronę lub przeprowadzi Cię przez proces jej migracji.

 

Jagoda Wielgos

Wirtualna Asystentka BrandAssist