parallax background

Rozmowa kwalifikacyjna (część I)

Natalia, właścicielka sklepu internetowego
27 sierpnia 2016
Moja firma w social media – od czego zacząć?
25 października 2016


7 pytań, które każdy pracodawca powinien zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Co Pan/Pani wie o naszej firmie?


Nie musi wiedzieć wszystkiego, ale kandydat powinien zapoznać się z profilem firmy w której chce pracować. Ciekawość KIM może być pracodawca, daje nam informację o nastawieniu danej osoby do pracy. Jeżeli nie zna podstawowej oferty, nie będzie swojej pracy odbierał na poważnie i prawdopodobnie traktuje rozmowę jako „jedną z wielu”. Zdarzają się sytuacje, w których rzeczywiście dana osoba nie mogła przejrzeć np. strony www (losowe sytuacje). Jeżeli mamy do czynienia z takim przypadkiem, to pytanie można odwrócić i zapytać dlaczego kandydat nie zapoznał się z profilem firmy do której kandydował.


Dlaczego zakończył Pan/Pani współpracę z poprzednią firmą albo dlaczego chce rozwiązać współpracę z obecnym pracodawcą?


Dzięki tej odpowiedzi usłyszymy nie tylko – prawdopodobnie prawdę –o tym dlaczego kończy współpracę, ale sprawdzamy umiejętności dyplomacji kandydata oraz reagowanie na stresującą sytuację. Oprócz tego, możemy dowiedzieć się, czego najbardziej potrzebuje potencjalny pracownik w nowym miejscu pracy. Jeżeli powie, że za mało zarabiał lub była zła atmosfera w poprzedniej firmie, z pewnością będzie tego oczekiwał w Waszym przedsiębiorstwie. Rozmowa o poprzednim pracodawcy może nam też sporo powiedzieć o charakterze kandydata. W tej odpowiedzi dowiemy się o poziomie szczerości, lojalności czy kulturze osobistej. Nie należy pytać o szczegóły rozwiązania umowy z poprzednim pracodawcą, nawet jeżeli potencjalny pracownik z chęcią o tym opowiada.


Według Pana/Pani jakie są Pana mocne strony, które będą przydatne do tego zawodu?


Często kandydaci wpisują swoje zalety lub mocne strony w CV. Możemy sprawdzić czy się powtarzają czy też będą kompletnie nowe. Warto zwrócić uwagę na postawę ciała, jaką przyjmuje kandydat w stosunku do tego co mówi. Osoba, która twierdzi, że ma łatwość w nawiązywaniu kontaktów, nie będzie przecież siedzieć przygarbiona.

Jest to również informacja dla nas samych, czy wspomniane zalety są niezbędne lub potrzebne w firmie i czy przydadzą się na poszukiwanym stanowisku. Osoby ekstrawertyczne odpowiedzą bardzo szybko. Introwertycy oraz mniej ekstrawertyczne osoby będą chwilę się zastanawiać. Zbyt wiele zalet może świadczyć o wybujałej wyobraźni lub niestety kłamstwach. Z kolei zbyt mało o niskim poczuciu wartości lub obojętności wobec zadanego pytania.


Proszę podać swoją jedną wadę.


Trudne pytanie, które również ma na celu zbadanie reakcji kandydata na silny stres. Nie ma prawidłowej odpowiedzi. Każdy posiada wady. Istotne jest czy słaby punkt będzie konkretny czy naciągany. Osoby, które mają silne opory przed opowiadaniem o swoich wadach, mogą mieć problemy z przyjmowaniem krytyki.


Czego Pan/Pani oczekuje od swojego pracodawcy i od miejsca pracy?


Istotna informacja dla osoby rekrutującej. Dzięki temu możemy dowiedzieć się czy pasujemy do oczekiwań kandydata. Wszak nie tylko pracodawca musi być zadowolony z pracownika, ale również pracownik z miejsca pracy. Przy okazji można podpytać czy w poprzednich firmach było coś, co szczególnie nie podobało się w organizacji firmy lub współpracownikach. Otrzymamy wtedy sporą wiedzę na temat tego, czy kandydat rzeczywiście pasuje i czy będzie dobrze się czuł w nowym zespole.


Proszę powiedzieć jak wyobraża sobie Pan/Pani swój dzień w firmie X?


Podczas odpowiedzi kandydat przekazuje nam informacje na temat jego wiedzy o stanowisku pracy i ewentualnych nowych obowiązkach. Jeżeli kandydat nie ma doświadczenia, istotne jest, czy to, co opowiada jest choć w połowie spójne z realiami. Od osoby już doświadczonej dowiemy się, jaki jest jej tryb pracy, kolejność wykonywanych zadań oraz czy informacje o zdobytych umiejętnościach na danym stanowisku są rzeczywiście prawdziwe. To jest dobry moment aby przekazać informacje o kluczowych obowiązkach osoby na danym stanowisku i skonfrontować wyobrażenia z realiami firmy.


Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?


Pytanie i odpowiedź, która powinna paść na końcu. Bardzo niskie oczekiwania finansowe mogą świadczyć o braku doświadczenia, braku pewności siebie czy poczucia rezygnacji kandydata. To ostatnie zdarza się u osób, które już długo szukają pracy. Jeżeli nasz potencjalny pracownik posiada bardzo cenny życiorys, wysokie oczekiwania nie powinny nikogo dziwić. Zawyżanie wynagrodzeń często jest oznaką znajomości wartości swojej osoby na rynku. Większość kandydatów jest jednak w stanie negocjować stawki. W obu wspomnianych wyżej przypadkach możemy podpytać dlaczego kandydat uważa, że zasługuje na takowe wynagrodzenie. To ostatnie pytanie nie należy również do zestawu pytań łatwych. Wielu ludzi nie lubi mówić o pieniądzach. W tej sytuacji ponownie sprawdzamy reakcje oraz umiejętność radzenia sobie w trudnej sytuacji. Ponadto rozmowa o pieniądzach wskazuje na przedsiębiorczość, komunikatywność oraz zaradność, a nawet skromność osoby kandydującej.


 

Pola Sobczyk


Od 5 lat zajmująca się wsparciem działań promocyjnych B2B w marketingu oraz social media dla MŚP. Prowadziła szkolenia oraz warsztaty z zakresu obsługi klienta m.in. dla Sądów Rejonowych w Poznaniu i Szczecinie. Prywatnie pasjonatka tematyki z obszaru Visual Merchandising oraz Employer Branding.