parallax background

Chcesz ułatwić sobie blogowanie? 6 darmowych wtyczek do WordPress, które Ci w tym pomogą.

5 rzeczy o których musisz pamiętać mając stronę firmową
27 grudnia 2016
Kiedy bez wyrzutów sumienia odmówić klientowi współpracy?
14 marca 2017

Blogowanie jest niesamowite. Daje ogromną motywację do rozwoju i uczenia się nowych umiejętności. Przynosi niesamowitą satysfakcję z osiągania swoich celów oraz namacalny efekt godzin spędzonych przy klawiaturze. Sprawia, że nasz głos w Internecie, choć obecny w tłumie innych głosów, jest słyszalny i ma znaczenie.

Blog to jednak nie tylko treść, nie tylko laury, współpraca z markami i feedback wiernych fanów. To często ciężka praca i setki szczegółów, o których musisz pamiętać każdego dnia. Warto tę pracę sobie ułatwiać, aby czerpać maksimum przyjemności z blogowania. Czytelnicy pokochają blog tylko i wyłącznie wtedy, kiedy poczują, że czerpiesz z jego prowadzenia szczerą frajdę - niezależnie czy to blog osobisty czy firmowy.

Na szczęście WordPress umożliwia instalację wielu przydatnych wtyczek, które oszczędzą Ci wiele pracy, pozwolą ją przyspieszyć i dadzą Ci większą kontrolę nad Twoim blogiem od zaplecza.


6 najlepszych bezpłatnych wtyczek do WordPress, które ułatwią Ci blogowanie:


Jetpack for Wordpress


W wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego jetpack oznacza plecak odrzutowy i tak właśnie należy traktować tę wtyczkę. Wystrzeli Twój blog wysoko ponad powierzchnię ziemi (i przy odpowiednim nastawieniu oraz odrobinie wprawy będziesz mieć przy tym mnóstwo frajdy).
Gdyby system WordPress umożliwiał instalację tylko jednego pluginu - zdecydowanie wybrałabym właśnie ten. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych dostępnych wtyczek oferująca cały przekrój różnorodnych funkcji ułatwiających blogowanie. Oto co oferuje:

- podgląd liczby odwiedzin na blogu, źródeł ruchu i najpopularniejszych artykułów,

- zaawansowane narzędzia do publikowania tekstów i grafiki (np. piękne, intuicyjne galerie),

- tworzenie kopii bezpieczeństwa Twojego bloga,

- narzędzia angażujące czytelników bloga,

- i wiele innych, wciąż modyfikowanych i dodawanych opcji.

Instalacja jest prosta, wymaga jedynie podłączenia bloga pod konto na wordpress.com (nie oznacza to jednak, że Jetpack jest dostępny tylko dla blogów tam hostowanych - możesz zainstalować wtyczkę nawet jeśli blog znajduje się na Twoim serwerze).

Wordpress SEO by Yoast


Pozycjonowanie strony i jej optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to trudny i czasochłonny proces, który wymaga niemałej wiedzy. Wordpress SEO by Yoast poprowadzi Cię przez niego za rękę. Plugin umożliwia dodanie niezbędnych słów kluczowych w odpowiednich miejscach strony, tworzy mapę XML (tak lubianą przez roboty Google), pozwala podpiąć media społecznościowe pod bloga (nie wpływa to wprawdzie na pozycjonowanie, ale warto to zrobić) oraz udostępnia bardzo ciekawe narzędzie edycji tekstu, które za pomocą czerwonego, żółtego i zielonego światła wskazuje najważniejsze błędy popełnione podczas tworzenia treści na bloga.
Zapominalskim przypomina o zróżnicowaniu publikowanej treści, dodaniu “altów” czy też skróceniu zbyt długiego adresu url. Działanie wtyczki autentycznie przekłada się na jakość ruchu na stronie pozyskiwanego z wyszukiwarek.

Contact Form 7


Nie ma nic gorszego dla czytelnika lub marketera niż trudność w znalezieniu adresu e-mail autora ulubionego bloga. Nie ma nic gorszego dla blogera niż trafianie na listy mailowe biur informacji prasowej czy agencji, z którymi nie chcesz współpracować i otrzymywanie od nich niechcianych ofert (identycznych jak przynajmniej sześciuset innych blogerów). Contact Form 7 to win-win dla obydwu stron. Za pomocą wtyczki możesz wygenerować zgrabny, intuicyjny i dostosowany do Twoich potrzeb formularz kontaktowy i umieścić go na swojej stronie (np. w dedykowanej zakładce “Kontakt”). Wiadomości z formularza przychodzą wprost do Twojej skrzynki mailowej. Wtyczka nie wymaga znajomości programowania, jej instalacja jest dziecinnie prosta i zajmuje mniej niż 3 minuty.

Editorial Calendar


Kluczem do osiągnięcia sukcesu blogowego jest regularne publikowanie wartościowej treści. Kluczem do regularności jest skuteczne planowanie. Najprostszą metodą jest korzystanie z wtyczki Editorial Calendar, dzięki której możemy w przejrzysty sposób ustalić publikację postów na najbliższe dni, tygodnie czy nawet miesiące. W kalendarzu można zapisywać gotowe wpisy oraz ich szkice. Plugin jest wyjątkowo pomocny w przypadku blogów, na których pojawiają się serie wpisów lub artykuły cykliczne. Po jego instalacji opcja kalendarza pojawia się w sekcji “Wpisy”.

Sexy bookmarks


Niezwykle atrakcyjna (jak sama nazwa wskazuje) wtyczka dla wszystkich, którym zależy na promocji bloga w mediach społecznościowych. Dodaje do naszego bloga przyciski dzielenia się w social mediach, za pomocą których czytelnicy mogą udostępnić wpis na Facebooku, napisać o nim tweet, dodać do tablicy na Pinterest czy wysłać wprost do swojej skrzynki mailowej. Lista serwisów jest niezwykle rozbudowana, a Ty masz możliwość wybrania tych, z których korzystają Twoi czytelnicy.

Imsanity


Nie ma nic gorszego niż strona, która z powodu zbyt dużych zdjęć i obrazów, ładuje się w nieskończoność. Nie lubią tego ani czytelnicy, ani wyszukiwarki, dlatego warto zadbać o odpowiednią optymalizację materiałów graficznych umieszczanych na blogu. Bezpłatna wtyczka Imsanity zrobi to za nas. Raz zainstalowana nie wymaga dodatkowej obsługi - zmniejsza, kompresuje i optymalizuje bez Twojej ingerencji, oszczędzając Ci przy tym mnóstwo pracy i czasu, który możesz poświęcić na bardziej fascynujące elementy blogowania niż ręczne zmniejszanie każdego zdjęcia w programie graficznym.
Nie ma na co czekać. Zainstaluj (przypominam, że wtyczki są bezpłatne i łatwe w obsłudze), przetestuj i… ciesz się blogowaniem łatwym jak nigdy dotąd.
 

Monika Dawidowicz

Asystentka Wirtualna BrandAssist