parallax background

Milenialsi na rynku pracy – jak rekrutować młode pokolenie?

wtyczki dla wordpressa
Czy znasz 5 podstawowych wtyczek dla WordPressa?
13 maja 2019
pierwsza strona internetowa
Pierwsza strona internetowa – 5 rzeczy, które musisz przemyśleć
13 lipca 2019

Milenialsi – nazywani również Pokoleniem Y – to osoby urodzone między 1983 a 2000 rokiem. Często postrzegani jako roszczeniowi i niezaangażowani w pracę. Czy na pewno słusznie? Jak rekrutować młode pokolenie? I co zrobić, aby milenialsi pozostali w naszej firmie na dłużej?

Kim są przedstawiciele pokolenia Y?

Młodzi, ambitni, niezależni i dobrze wykształceni. Nazywani też pokoleniem cyfrowym – żadne nowe technologie oraz sprawne poruszanie się po internecie nie są im obce.

Wierzą we własne możliwości i dlatego chętnie przyswajają nową wiedzę. Chcą mieć wpływ na decyzje w firmie. Biorą aktywny udział w planowaniu działań i chcą, aby ich pomysły były brane pod uwagę.

Charakteryzuje ich brak cierpliwości i czasem mają problem z czekaniem na efekty konkretnych działań.

Ich praca jest połączona z ich zainteresowaniami. Ma to olbrzymi plus, ponieważ potrafią naprawdę zaangażować się w to, co robią. Często wybierają pracę zdalną, która pozwoli im na podróżowanie i jednocześnie zarabianie pieniędzy.

Jak rekrutować młode pokolenie?

Dla milenialsów proces rekrutacyjny jest nudny. Warto więc sprawić, aby takowy przestał być. Rekrutacja nie powinna wiązać się ze stresem, warto aby była mniej formalna. Rozmawiajcie bardziej swobodnie, wypijcie razem kawę, traktujcie się jak partnerzy biznesowi.

Warto zadbać również o oryginalną formę ogłoszenia o pracę – umieszczone na portalach społecznościowych, Snapchacie lub LinkedInie przyciągnie większą uwagę.

Zamiast kilku etapów rekrutacji można zlecić wykonanie konkretnych zadań próbnych i ćwiczeń on-line. Taka forma jest dla młodego pokolenia jak najbardziej akceptowalna.

Spersonalizowana wiadomość video wysłana jako zaproszenie na rozmowę? Czemu nie! Warto użyć wszystkich sposobów, aby uatrakcyjnić cały proces.

Co zrobić, aby milenialsi zostali z nami jak najdłużej?

Pamiętaj, że młodzi pracownicy najbardziej docenią szefa, który będzie dla nich mentorem i liderem. Dzięki niemu będą mieli możliwość rozwoju i samorealizacji. Bo milenialsi ciągle pragną się rozwijać. Warto im to zapewnić poprzez liczne szkolenia i  networkingi.

Zapewniaj ich, że to co robią ma sens. Nagradzaj i motywuj. Pozwalaj brać udział w zebraniach i pozwól im przedstawiać swoje pomysły na biznes – komunikacja jest niezwykle istotna.

Zastanów się, czy masz możliwość zapewnić im pracę zdalną – wystarczy jeden, dwa dni w tygodniu.

Zainwestuj w biuro – niech będzie designerskie i ma szybkie łącze internetowe i dobrą kawę.

Jak wirtualna asystentka może pomóc Ci zatrudnić milenialsa?

Przy tworzeniu ogłoszenia o pracę może pomóc Ci wirtualna asystentka. Przygotuje treść i zamieści go na odpowiednich portalach.

Powinna dobrze orientować się w potrzebach cyfrowego pokolenia – w końcu sama pracuje zdalnie i wykorzystuje wiele narzędzi online.

 Nie wiesz, o co pytać w trakcie rozmowy? Zajrzyj do naszego poradnika https://brandassist.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-czesc-i/. Powodzenia!

Małgorzata Jagóra

Wirtualna Asystentka BrandAssist