parallax background

Wirtualna asystentko, porzuć Canvę! Jest jeszcze wiele do odkrycia!

Jak wybrać kurs online dla wirtualnej asystentki i nie żałować?
12 września 2019
jak zrobić kurs on-line
Jak zrobić kurs on-line? Poznaj 5 koniecznych narzędzi
13 listopada 2019

Jak tworzyć grafikę na bloga? Jeśli jesteś wirtualną asystentką, zapewne często zadajesz sobie to pytanie. Przecież w Twojej ofercie znajduje się  przygotowywanie grafik do internetu: na stronę WWW czy do mediów społecznościowych. Rzadziej, ale zdarza się, że oferujesz także stworzenie grafik do druku, np. wizytówek czy ulotek. 

Z moich obserwacji wynika, że większość wirtualnych asystentek, które oferują zadania graficzne, korzysta z Canvy, czyli jednego z najpopularniejszych narzędzi online do tworzenia grafik. 

Dlaczego jest tak popularna? Bo pozwala przy najmniejszych umiejętnościach graficznych (albo nawet ich braku) stworzyć projekty, które są akceptowalne. Jakie wady ma to narzędzie?

Dlaczego nie Canva?

Przeglądając profile społecznościowe wirtualnych asystentek, możemy zauważyć, które z nich korzystają z tego popularnego programu do tworzenia grafik. Powtarzające się szablony cover photo czy grafiki do postów w tym samym stylu to właśnie “zasługa” korzystania z ogólnodostępnej Canvy. 

Pamiętaj, że jeżeli tworzysz grafiki dla siebie, możesz korzystać z gotowych szablonów (choć tego baaardzo nie polecam, bo Twoja marka nie wyróżnia się wśród konkurencji), ale jeśli oferujesz klientowi zrobienie grafik dedykowanych dla jego marki, nie powinnaś korzystać z gotowców. Oczywiście możesz się nimi inspirować, ale pamiętaj, by nie były to szablony kopiowane 1:1, bo identyfikacja graficzna to coś, co wyróżnia daną markę na tle innych i zachowanie odrębności jest naprawdę ważne.

Najlepiej, abyś grafiki dla klienta tworzyła w licencjonowanych programach graficznych, np. Photoshopie czy Ilustratorze. Mają one o wiele większe możliwości tworzenia. Ale do korzystania z nich potrzebna jest zdecydowanie zaawansowana wiedza z projektowania graficznego.

Gdzie zatem tworzyć grafiki, jeśli nie masz możliwości pracy w programie graficznym?

Snappa

Snappa to proste narzędzie do grafik na potrzeby mediów społecznościowych, blogów czy banerów reklamowych. Snappa automatycznie dostosowuje rozmiar grafik do danego medium. Dodatkowo oferuje sporą bazę zdjęć i umożliwia wysyłanie grafik do social mediów bezpośrednio z programu. Snappa nie jest tak popularna jak Canva, więc jest większa szansa na to, że zainspirujesz się mniej popularnymi szablonami.

Crello

Crello to edytor online wzorowany na popularnej Canvie. Ma jednak nad Canvą dużą przewagę – jest mniej popularny.  Posiada bogatą bibliotekę szablonów, z których można korzystać w wersji darmowej. Oprócz szablonów ze zdjęciami, znajdziesz w nim szablony grafik z ilustracjami, które z pewnością łatwiej się wyróżniają.

Pixlr

Pixlr to program online, który jest moim ostatnim odkryciem i jestem nim oczarowana. Dlaczego? Bo stara się wiernie naśladować Photoshopa i dobrze mu to wychodzi. W Pixlr możesz skorzystać z wielu funkcji i trybów edycji. Dodatkowo możesz też skorzystać z gotowych szablonów. Za pomocą Pixlr możesz przygotować profesjonalne pliki do internetu, ale też do druku. Ich edycja nie jest tak prosta jak w Canvie, ale moim zdaniem są tutaj o wiele ładniejsze projekty. 

Piktochart

Piktochart polecam Ci, jeśli chcesz stworzyć ciekawe infografiki, ale też prezentacje dla klienta, postery czy broszury. Możesz skorzystać z gotowych szablonów i dostosować je do swojej wizji, np. przedstawić dane na wykresie lub mapie. Dodatkowo program podpowie Ci, jak rozmieścić elementy, aby grafika tworzyła poprawną i spójną całość. 

Inne narzędzia

Jeśli projektujesz grafiki koniecznie sprawdź inne polecane przeze mnie narzędzia:

Adobe Kuler, czyli narzędzie do łączenia kolorów! To jedna z moich ulubionych pomocy, do której sięgam, jeśli nie czuję, czy dane kolory do siebie pasują. Dodatkowo istnieje tam funkcja odkrywania gotowych zestawów kolorystycznych oraz filtrowania ich pod względem popularności.

FontPair – dobiera w pary nie kolory, a… fonty! Wg mnie dobrze dobrane kroje pisma to połowa sukcesu projektu. Jeśli nie wiesz, jakie fonty do siebie pasują, wykorzystuj to proste narzędzie w swojej pracy. 

Infogr.am – to jedno z pierwszych narzędzi jakie poznałam do tworzenia wykresów. Mam na myśli tutaj bardziej skomplikowane wykresy niż kołowy i słupkowy.

O czym pamiętać, tworząc grafiki?

I na zakończenie – mam dla Ciebie kilka skutecznych wskazówek, jeśli tworzysz grafiki:

  1. Inspiruj się – podglądaj grafiki na Pintereście lub po prostu w Wujku Google.
  2. Bądź konsekwentna – zawsze używaj tych samych zestawów kolorów, fontów, ikon w całym projekcie. 
  3. Minimalizm – pamiętaj, że w przypadku większości grafik mniej znaczy lepiej.
  4. Zanim zacznie projektować, zastanów się, kto będzie jej odbiorcą i jaki jest główny cel tego projektu. 

Powodzenia!

Małgorzata Jucha

Wirtualna Asystentka BrandAssist