Poznaj inne oblicze Excela – ciekawe zastosowania w życiu codziennym

Nie takie zgłoszenie do GIODO straszne jak je malują!
16 maja 2017
Wywiad z Eweliną Muc z wpdlazielonych.pl
5 września 2017


Poszukujecie sposobów na ułatwienie sobie podstawowych czynności? Chcemy przedstawić inne oblicze Excela i jego zastosowania w życiu codziennym.

Poznaj inne oblicze Excela


Mogłoby wydawać się, że Excel służy tylko do analiz finansowych, matematycznych czy statystycznych. Kojarzy się z ze żmudną ekonometrią czy statystyką. Natomiast to funkcjonalne narzędzie, na które Wirtualne Asystentki chcą Was namówić. Będziecie potrafili wyczarować istne cuda i przede wszystkim…ułatwić sobie życie.

Z pomocą przychodzi oczywiście internet, gdzie znajdziemy wiele pomysłów wykorzystania Excela. Od tworzenia gier w stylu Tetris, przez ciekawe grafiki, po animacje. Niestety program nie pomoże nam zrobić vloukap’a skarpetek…ale do bardziej przyziemnych potrzeb nada się jak najbardziej. Ograniczą nas tylko umiejętności i wyobraźnia.

Poniżej pomysły znacznie prostszego, bardziej przyziemnego zastosowania Excela w życiu codziennym:
  • Planner podróży wakacyjnej
  • Podstawa do przygotowania pism z makrem drukującym automatycznie
  • Budowanie własnych baz danych np., listy gości weselnych ;)
  • Wykonanie planu usadzenia gości na sali
  • Kosztorys budowy lub miesięczny raport kosztów domowych
  • Sudoku

Planner podróży/wakacji


Poza rozplanowaniem kiedy co chcemy robić na wakacjach, pozwoli nam trzymać nasze wakacyjne voyage w ryzach. Przy odrobinie chęci możemy pokusić się o dodanie do pliku kosztów i będziemy mieć piękne podsumowanie budżetu wakacyjnego.

Wzór dokumentu


Każdy raz na jakiś czas musi przygotować pismo. Albo do urzędu, albo oświadczenie czy w przypadku małych firm – wzór faktury. Nic prostszego. Planujemy jakie pola potrzebujemy, rozmieszczamy je wedle uznania i usuwając w zakładce „Widok” – „linie siatki” otrzymamy niemalże podgląd naszego dokumentu. Dodatkowym ułatwieniem są oferowane przez Excela gotowe formularze. Możemy się pokusić również o nagranie własnego makra pozwalającego nam automatyczne drukowanie. Dla jednych zbytek, dla innych fajny gadżet;) I tak, można nagrać proste makro – nie trzeba znać podstaw VBA (potrzebnych do manualnego stworzenia makra)! :DWarto przygotować sobie plik w dwóch krokach. W pierwszej zakładce wprowadzić dane które za każdym razem są uzupełniane.

Następnie w drugiej zakładce wzór pisma, gdzie zaciągane będą dane z pierwszej zakładki oraz będzie nasz stały tekst który na każdym piśmie pozostaje bez zmian.

Budowanie baz danych


Oprócz podstawowego wykorzystania przez osoby wykonujące różnorakie researche w internecie, idealnie sprawdza się jako lista gości weselnych z adresami i notatkami. Można przygotować sobie odpowiednie kolumny typu: zaproszeni, potwierdzone, nie potwierdzone, „kołocz weselny”, noclegi itp. Wbrew pozorom zebranie możliwie jak najwięcej informacji ślubnych w jednym miejscu, znacząco ułatwi nam weselne zamieszanie.

Szkic usadzenia gości


W przypadku wesela nie można pominąć ważnej czynności jak usadzenie gości przy stole lub stołach. Tak, w tym również możemy posłużyć się Excelem! Łatwo zaznaczymy sobie na komórkach kształt stołu oraz ilość miejsc. Możemy przygotować sobie imiona gości w osobnych polach tekstowych , które z łatwością możemy przesuwać. Teraz możemy żonglować gośćmi i planować jakie usadzenie będzie najlepsze.

Kosztorys budowy


Każdy kto zabiera się za remont czy konkretniejsze wyzwanie jakim jest budowa domu – po pewnym czasie łatwo może się zagubić w tonach rachunków i papierków związanych z inwestycją. Szczególnie iż część kosztów można odliczać od PIT a część już nie. Przygotowanie wygodnego pliku zbierającego koszty ze wszystkich etapów budowy nie tylko będzie dla nasz świetną pamiątką po latach. Również przyda się w przypadku rozliczeń kredytowych, wspomnianych zwrotów z PIT i przede wszystkim pilnowaniu wydatków.

Sudoku


Trochę zabawy też się należy – Sudoku. Na YouTube znajdziemy co najmniej kilka porządnych tutoriali pokazujących jak stworzyć grę sudoku pokazującą nam czy wprowadzamy litery poprawne czy nie. Świetna nauka formatowania warunkowego, a potem udana zabawa.
Trwają wstępne zapisy na szkolenia Excel dla wymagających początkujących: ZOBACZKatarzyna Kowalska

Asystentka Wirtualna BrandAssist