parallax background

Higiena pracy wirtualnej asystentki – o czym pamiętać?

jak zrobić dobrą infografikę
Jak zrobić dobrą infografikę?
14 stycznia 2019
newsletter dlaczego warto go prowadzić
Newsletter – dlaczego warto go prowadzić?
10 marca 2019

Praca zdalna daje nam możliwość (przynajmniej teoretycznie😉) bycia Panami własnego czasu. Uczy sprawnego planowania i zarządzania. To wygoda pracy we własnym domu, mieszkaniu, w mięciutkich kapciach czy dresie. Pracując „na własnym”, często w natłoku zadań zapominamy o nas samych. Wpadając w fascynujący świat zleceń, freelancerstwa i budowania swojej marki w sieci, zatracamy się w pracy i zapominamy o zdrowiu i ciele, dopóki coś nie zacznie szwankować. Na czym polega więc higiena pracy wirtualnej asystentki?


Praca przy biurku to nic innego jak wiele godzin siedzenia, często w niepoprawnej pozycji z małą ilością jakże zalecanych przerw. Obecnie w wielu korporacjach zwraca się już uwagę na wygodę i bezpieczeństwo pracy. Warto zapożyczyć kilka pomysłów i pomóc sobie, zanim nie będziemy mieć innego wyboru, jak ustawić się w kolejce do fizjoterapeuty😊 Poniżej zwracamy uwagę na ważne aspekty higieny pracy wirtualnej asystentki. Sprawdź, czego nie warto zaniedbać oraz w co wyposażyć nasze domowe biura.

Podnóżki pod nogi

To ważny temat, jednak często ignorowany. Dla pełnego komfortu pracy oraz nieobciążania naszych stawów, nasze nogi powinny spoczywać pod odpowiednim kątem. Każdy z nas jest inny i ma inny wzrost, dlatego ważne jest aby znaleźć odpowiedni podnóżek i dopasować go do własnych potrzeb.

Podkładka pod nadgarstek

Higiena pracy wirtualnej asystentki to także podkładka pod nadgarstek znacznie poprawia komfort pracy, dzięki miękkiej bądź żelowej wyściółce. Przede wszystkim jednak dba o zdrową kondycję naszych nadgarstków. Wbrew pozorom podczas wielogodzinnej pracy nasze nadgarstki spoczywają w nienaturalnej pozycji. Powoduje to ucisk na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. W efekcie prowadzi to do cierpnięcia i drętwienia ręki oraz ostrych bóli w całej ręce.

Podstawka pod laptopa

Obecnie sporo osób pracuje na laptopie, który wymusza u nas ciągle pochyloną głowę do przodu. Choć na początku tego możemy nie odczuwać, nasz kark bardzo cierpi. Z czasem może to powodować uciski na nerwy i oprócz bólów karku czy pleców może wywoływać również bóle głowy. Prawidłowa odległość od ekranu to około 40-100 cm, zaś kąt patrzenia około 30 stopni. Biorąc pod uwagę wielkość ekranu naszego laptopa, powinniśmy dopasować odpowiednią podkładkę. Jest to z pozoru małoznacząca rzecz, ale jej efekty odczujemy po dłuższym czasie. Wartym rozważenia jest również zainwestowanie w dodatkowy monitor. Z zasady jest on wyższy niż ekran laptopa i pozwala również znacząco ułatwić pracę.

Krzesło

Wyposażając nasze domowe biuro i miejsce w sprzęt do pracy, warto poświęcić najwięcej czasu na wybór odpowiedniego krzesła. W końcu spędzimy na nim długie godziny w ciągu każdego dnia. Nie powinniśmy się krępować, testując, siadając i sprawdzając regulację. Koniecznie należy zwrócić uwagę, czy krzesło jest dla nas wygodne, czy posiada regulację w odcinku lędźwiowym. Również podłokietniki są dobrym i praktycznym dodatkiem, pozwalając odprężyć nasze ręce w ciągu dnia. Wbrew pozorom warto się również zastanowić nad materiałem krzesła. Skórzane krzesło jest może eleganckie, ale w trakcie gorącego lata będzie się przyklejać do ciała i w efekcie możemy skończyć, siedząc na podkładce😉 A tego na pewno higiena pracy wirtualnej asystentki nie polubi.

Biurko

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli i rodzajów biurek. Od klasycznych masywnych, drewnianych, przez szklane z lżejszą konstrukcją, po regulowane. Pierwszym tematem, który musimy wziąć pod uwagę, jest nasza dostępna przestrzeń. Przed wybraniem się po zakup biurka warto dokładnie zmierzyć i zaplanować, gdzie je ustawimy. Warto zwrócić uwagę na padanie światła i ogólną wygodę wokół biurka. W sklepie koniecznie należy siadać przy każdym biurku jakie nam się podoba i sprawdzać jego wysokość, układ szuflad jeśli są, blat, czy kanty nie są zbyt ostre i czy nie będzie nam to przeszkadzać po wielu godzinach pracy. Ciekawą opcją są biurka z regulowaną wysokością. Obecnie są dostępne na rynku z automatyczną lub manualną regulacją pozwalające podnieść nasze biurko na tyle wysoko, aby pracować na stojąco.

Coś co jest jednak najważniejsze to regularne przerwy podczas pracy i to nie tylko dla osób noszących okulary. Powinniśmy pozwolić naszym oczom odpocząć od monitora, rozruszać trochę nasze ciało. Pomimo wielu obowiązków i dużym pędzie w jakim żyjemy, powinniśmy się starać aktywnie spędzać czas wolny i zadbać o nasze ciało. Na tym przede wszystkim polega higiena pracy wirtualnej asystentki. W końcu z znikąd się nie wzięło „w zdrowym ciele zdrowy duch”😊

A jeżeli chcesz przeczytać więcej o bezpieczeństwie pracy wirtualnej asystentki, zajrzyj do  artykułu: “Krótka lekcja o tym, dlaczego warto mieć zawsze kopię zapasową“.

 

Katarzyna Kowalska

Wirtualna Asystentka BrandAssist