parallax background

Excel na rozmowie kwalifikacyjnej

Wywiad z Eweliną Muc z wpdlazielonych.pl
5 września 2017
Wywiad z Andrzejem Ogonowskim z SMSAPI
4 października 2017


Idąc na rozmowę kwalifikacyjną niejednokrotnie będziemy musieli przejść test Excela.

Dla jednych będzie to „szybka piłka”, dla innych sprawdzenie siebie, ale niestety większość będzie się stresować. Ciężko przewidzieć co potencjalny pracodawca będzie chciał na nas przetestować. Czy samą znajomość programu czy już konkretny poziom wiedzy. Na pewno sprawdzone będzie nasze logiczne myślenie oraz umiejętności matematyczne.

Pojawią się zadania gdzie będziemy mieć podane dane i na ich podstawie konieczne będzie wyliczenie kosztów produkcji, średnich kosztów, dynamiki czy procentu od sprzedaży.

Dodatkowo pojawią się zadania typu zaokrąglij liczbę do części całkowitych, dziesiętnych czy zamień podaną wartość na datę lub na odwrót. Dodatkowo oczywiście najpopularniejsza funkcja wyszukaj pionowo – bardzo praktyczna, najczęściej używana w pracy. Pewnikiem jest również tabela przestawna. Bazując na podanych informacjach będzie trzeba wskazać konkretne informacje. Wyciągniemy je oczywiście modyfikując odpowiednio tabelę.

Niestety zdarza się iż na wspomnianych testach pojawią się zadania bazujące na formułach nie przydatnych w codziennej pracy…takie „zaginacze” dla kandydatów. Pozostaje trzymać kciuki i liczyć na sensowne podejście pracodawcy, który będzie chciał zobaczyć jak sobie radzimy z Excelem.

Poniżej przedstawione są dość częste zadania pojawiające się na rozmowach oraz kilka takich „niepotrzebnych”. Nawet jak się nie przydadzą to będą dobrym ćwiczeniem. Zatem do boju!

1)


Podane drukowanymi literami nazwy Państw należy zamienić na pisane małymi literami z dużą pierwszą literą. Zadanie pomoże nam rozwiązać formuła Z.WIELKIIEJ.LITERY(). Wystarczy jej użyć, kliknąć w nazwę Państwa pisaną dużymi literami i zadanie gotowe:

2)


Wyodrębnienie części tekstu również często pojawia się na testach. Czasem jest to część zadania na podstawie której będziemy mieli do wykonania kolejne polecenie. Dla przykładu aby wyciągnąć z poniższych numerów części dwie pierwsze litery które w tym przypadku są skrótem kraju w którym są produkowane należy skorzystać odpowiednio z funkcji LEWY. W pierwszym polu wskazać na naszą komórkę w której znajduje się numer części oraz po przecinku wpisać 2 – ponieważ chcemy otrzymać dwie litery z numeru części. Dzięki temu w kolumnie kraj otrzymamy taki widok:

3)


Należy bazując na przedstawionych danych, obliczyć wartości konsumpcji w latach poprzednich. Jest to typowe zadanie badające nasze zdolności matematyczne.Nawet jak nie jesteśmy pewni jak obliczyć wartości dla brakujących lat, warto zawsze mieć w pamięci z matematyki proporcje. Jak obliczymy 2013 rok, będziemy mogli analogicznie obliczyć 2012:

2014 rok to nasze 104,7 %, potrzebujemy obliczyć ile wynosi 100%:
104,7 % = 1500
100 % = x
X = (1500*100)/104,7
Nasza formuła będzie zatem wyglądała następująco =(D34*100)/(100+D35) i otrzymamy:


Tabela przestawna


Z otrzymanych w zakładce danych, musimy stworzyć tabelę przestawną i tak ją zmodyfikować aby otrzymać wartości wskazane w zadaniu:Aby stworzyć tabelę przestawną musimy iść do zakładki WSTAWIANIE, wybrać Tabela Przestawna, oraz wybrać zakres danych na których pracujemy:Otrzymujemy tabelę przestawną oraz panel „Pola tabeli przestawnej” gdzie będziemy mogli wybierać odpowiednie pola aby wyciągnąć nasze wartości:Aby zobaczyć kto jest największym dystrybutorem Canon bazując na ilości jednostek, zaznaczamy w polach tabeli przestawnej dostawcę oraz ilość jednostek i mamy gotową tabelkę z naszym wynikiem:Kolejna część zadania – sprzedaż całkowita dla HP oraz EPSON – zmieniamy jednostki na sprzedaż i mamy gotowy wynik, podajemy oczywiście jak w zadaniu – sumę dla obu:Analogicznie wykonamy trzecią część zadania. Ostatnia część podanie kodu pocztowego – można by powiedzieć po co tabelą, skoro wystarczy wyciągnąć z danych. Otóż to zadanie pokazuje iż tabela przestawna może z powodzeniem służyć również do agregowania danych:

Tabliczka mnożenia


Ostatnio hit rozmów kwalifikacyjnych. W praktyce się zbytnio nie przyda, ale może służyć jako sprawdzenie znajomości formuł tablicowych.

1) Tworzymy nasze ramy tabliczki mnożenia:2) Następnie zaznaczamy cały obszar wewnętrzny:3) W pasku zadań wpisujemy działanie „=(B1:K1*A2:A11)” i zatwierdzamy je zamiast tradycyjnie enterem, kombinacją klawiszy „CTRL + SHIFT + ENTER”.

4) W pasku zadań nasze działanie zmieni się nieco – będzie miało dodatkowe nawiasy „{=(B1:K1*A2:A11)}” a my otrzymamy naszą tabliczkę mnożenia:Trwają wstępne zapisy na szkolenia Excel dla wymagających początkujących: ZOBACZKatarzyna Kowalska

Asystentka Wirtualna BrandAssist