parallax background

Czy znasz 5 podstawowych wtyczek dla WordPressa?

wsparcie sklepu internetowego
Wsparcie sklepu internetowego – co może zrobić dla Ciebie Wirtualna Asystentka
16 kwietnia 2019
jak rekrutować młode pokolenie
Milenialsi na rynku pracy – jak rekrutować młode pokolenie?
4 czerwca 2019

5 podstawowych wtyczek dla WordPressa to mini przewodnik po wtyczkach dla rozpoczynających swoją przygodę z tym oprogramowaniem.

Sprawdź, które z nich pomogą nawet laikowi stworzyć nowoczesną i funkcjonalną stronę internetową dostosowaną do wymogów SEO. Jesteś blogerem i chciałbyś poczytać więcej o tworzeniu profesjonalnego bloga? Tutaj znajdziesz informacje, od czego zacząć.

Czy wtyczki dla WordPressa są odpowiedzią na wszystkie bolączki związane z prowadzeniem strony?

Oczywiście, że nie. Niemniej jednak przy zastosowaniu zdroworozsądkowych zasad Twoja strona będzie piękniała w oczach (i pięła się w górę w wyszukiwarce Google). Poniżej znajdziesz kilka reguł, które pomogą Ci sprawnie zarządzać stroną:

  • Aktualizuj. Często zdarza się, że w wyniku braku aktualizacji na Twojej stornie „coś” przestanie działać. Nie wpadaj w panikę, tylko rozpocznij aktualizację (zaraz po tym, jak wykonasz kopię zapasową strony).
  • Nie zaśmiecaj. Jeśli nie używasz jakiejś wtyczki, bo np. chciałeś ją tylko przetestować – usuń ją czym prędzej, zanim zapomnisz o jej istnieniu.
  • Ściągaj wtyczki ze sprawdzonych źródeł. Ogromne zasoby wtyczek znajdziesz np. repozytorium WordPress.org.
  • Sprawdź swój motyw. Częstą zmorą początkujących jest instalowanie każdej „przydatnej” wtyczki, nie sprawdzając wcześniej, czy ma się ją w swoim motywie. Dlatego, zanim ściągniesz cokolwiek prześledź to, co już masz.

Wtyczki dla WordPressa – sprawdź, które rozkręcą Twoją stronę

BackWPup – ustawiasz i nie musisz pamiętać o robieniu kopii zapasowej

Po co nam kopia zapasowa strony?

  • Zabezpieczamy się przed awariami, również tymi, które mogą zdarzyć się u twojego hostingodawcy.
  • W przypadku aktualizacji motywu, wtyczek czy wersji WordPressa – uchronimy stronę przed problemami, które mogą pojawić się z kompatybilnością zaktualizowanych wersji,
  • Ratujemy stronę w przypadku ataku hakerskiego. Wiem, ta sytuacja może Ci się wydawać mało prawdopodobna, niemniej jednak zdarzają się przypadki, że takie sytuacje mają miejsce.

Kiedy i jak korzystać z wtyczki BackWPup?

Częstotliwość wykonywania backupów zależy od tego, jak często wykonujesz aktualizacje na stronie. Dzięki tej wtyczce możesz usunąć codzienne, automatyczne wykonywanie kopii zapasowej. Ustawiasz tę możliwość raz i śpisz spokojnie. W internecie znajdziesz sporo informacji, jak skonfigurować tę wtyczkę.

Contact Form 7  – pokochasz ten formularz

Obecnie strony internetowe zwykle posiadają formularz kontaktowy. Formularz ułatwia sposób komunikacji, nie musisz kopiować adresu do skrzynki mailowej, a już tym bardziej szukać go na stronie www. Dzięki wtyczce Contact Form 7 w prosty sposób ustawisz taki formularz u siebie.

To bardzo prosta i niepozorna wtyczka, którą ustawisz to co potrzebujesz m.in: imię i nazwisko, adres mailowy, nr telefonu, adres URL, pole tekstowe. Dodatkowa jest wyposażona w pole „checkbox”, które pomoże dostosować Ci formularz do wymogów RODO. Innym udogodnieniem jest reCAPTCHA, czyli antyspamowy kod na podstawie mechanizmów Googla.

Really Simple SSL i WP Migrate DB – z tymi wtyczkami instalacja SSL nie straszna

Zapewne już zauważyłeś, że podstawą prowadzenia strony na WordPressie (i opartej na każdym innym systemie) jest bezpieczeństwo. Certyfikat SSL dba o stronę i dane powierzone Ci przez klientów, którzy korzystają z formularza kontaktowego, robią zakupy w sklepie online czy zapisują się na newsletter.

Dodatkowo certyfikat SSL docenią też roboty indeksujące Googla poprzez umieszczenie strony wyżej w wynikach wyszukiwania, a zatem w ten sposób dbasz też o pozycjonowanie.

Wtyczki Really Simple SSL i WP Migrate DB pomogą Ci sprawnie przekierować adres z http na https. Jak to zrobić? Przeczytaj artykuł: Jak zainstalować zewnętrzny certyfikat ssl – samodzielnie i za darmo?

Yoast SEO – zadbasz o jakość SEO artykułów

Yoast SEO dba o optymalizację strony oraz wpisów pod kątem SEO. Jest to chyba najpopularniejsza tego typu wtyczką. Optymalizację możemy poprowadzić poprzez modyfikację elementów sekcji każdej podstrony – title, meta description. Następnie przechodzimy do optymalizacji tekstu, czyli nagłówków, paragrafów itd. W dodatku zabawa w „tzw. zapalanie lampek” może być niezłym wyzwaniem, które uzależnia.

Google Analytics for WordPress by MonsterInsights – sprawny sposób na dodanie Google Analytics do swojego WordPressa

O tym, że warto śledzić statystki swojej strony www, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie po zainstalowaniu wtyczki Yoast SEO możesz dzięki niej sprawdzić, jak optymalizacja strony wpłynęła na pozycję w Google. Zanim zainstalujesz tę wtyczkę, oczywiście musisz stworzyć konto na stronie Google Analitycs. Gdy rejestracja przebiegnie pomyślnie, instalujesz wtyczkę Google Analytics for WordPress by MonsterInsights i za pomocą kodu łączysz Google Analytics ze stroną na WordPressie. Gotowe.

Monika Dudziak

Wirtualna Asystentka BrandAssist