parallax background

5 rzeczy o których musisz pamiętać mając stronę firmową

Jak skompromitować się na Facebooku? 3 przykłady zachowań, których powinniśmy unikać
25 listopada 2016
praca przy komputerze i blogowanie
Chcesz ułatwić sobie blogowanie? 6 darmowych wtyczek do WordPress, które Ci w tym pomogą.
27 lutego 2017

Wielu osobom może się wydawać, że gotowa strona internetowa nie wymaga uwagi oraz pracy. Po co, skoro wygląda dobrze i co najważniejsze – działa? Niestety nie jest to do końca prawdą. Stronę należy regularnie aktualizować, aby nie dopuścić do sytuacji, w której ulegnie ona atakom hakerów i stracimy do niej dostęp. Nieaktualizowane wtyczki czy też motywy sprzyjają pojawianiu się wirusów na stronie, dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej bezpieczeństwo. Ale po kolei - o czym powinniśmy pamiętać? Oto krótka lista:

1. Aktualizaja Wordpressa

Co jakiś czas, mniej więcej kilka razy w roku, pojawia się nowa wersja Wordpressa. Twórcy starają się go unowocześnić, a przede wszystkim ,,poprawić” pod względem bezpieczeństwa. Aktualizacji możemy dokonać na dwa sposoby: ręcznie lub automatycznie. Aktualizacja ręczna jest nieco bardziej skomplikowana, wymaga od nas samodzielnego sprawdzenia na stronie pl.wordpress.org, czy nie pojawiła się nowsza wersja. Następnie należy ją pobrać i przed podjęciem kolejnych działań koniecznie zrobić backup plików oraz bazy danych, aby odpowiednio się zabezpieczyć na wypadek jakichkolwiek błędów lub komplikacji. Dalej usuwamy z serwera katalogi o nazwie wp-includes oraz wp-admin i przesyłamy na serwer wszystkie pliki z nowej wersji (nadpisując stare) oprócz katalogu wp-content. Jeśli taki proces wydaje nam się zbyt skomplikowany to możemy oczywiście aktualizować Wordpressa automatycznie. O nowej wersji zostajemy poinformowani po zalogowaniu się na stronę, na naszym kokpicie. Następnie wystarczy kliknąć, aby dokonać aktualizacji. Warto również wcześniej pomyśleć o kopii zapasowej, a po zaktualizowaniu ,,przekilkać” całą stronę, aby sprawdzić, czy nic nie uległo zmianie i nie zepsuło się.

2. Aktualizacja motywu

Wybierając motyw również musimy pamiętać o jego aktualizacji. Korzystając z motywów darmowych Wordpressa zostajemy poinformowani o aktualizacji na naszym kokpicie i zaznaczając nasz motyw oraz klikając ,,Aktualizuj” z łatwością to zrobimy. Korzystając z motywów płatnych o aktualizacjach jesteśmy powiadamiani np. drogą mailową. Wtedy, podobnie jak przy ręcznej aktualizacji Wordpressa, należy nadpisać stare pliki.

3. Aktualizacja wtyczek

Wielu z nas budując strony używa wtyczek. Są to swego rodzaju narzędzia czy też programy, które po zainstalowaniu pozwalają nam cieszyć się nowymi możliwościami naszej strony oraz umożliwiają jej wzbogacenie. Dzięki nim możemy tworzyć piękne galerie zdjęć, slidery czy też formularze kontaktowe. Odpowiednie wtyczki pozwalają nam również zadbać o bezpieczeństwo naszej strony, odpowiednie pozycjonowanie oraz eliminację tak zwanego spamu. Aktualizacja wtyczek również wykonywana jest z poziomu kokpitu i nie wymaga od nas wiele pracy oraz czasu. Nowe wersje wtyczek pojawiają się w różnych odstępach czasu, wszystko zależy od ich twórców i ich zaangażowania.

4. Sprawdzenie aktualności wpisów i linków

Jeżeli mamy bloga i regularnie dodajemy nowe wpisy to warto pamiętać także o sprawdzaniu, czy wszystkie linki działają. Może się zdarzyć, że niektóre z nich po pewnym czasie przestaną działać i przekierowywać użytkowników do danego wpisu lub zdjęcia. W sprawdzeniu aktualności naszych linków pomocne są specjalne wtyczki, takie jak na przykład Broken Link Checker. Jest to narzędzie, które monitoruje nasze posty, strony czy komentarze i informuje nas o ich poprawności. Dzięki tej wtyczce możemy je edytować i sprawić, że znów będą działały.

5. Backup strony

Na koniec warto również wspomnieć o kopii zapasowej, a więc kopii wszystkich baz danych oraz plików, jakie znajdują się na Twojej stronie lub blogu. To bardzo ważne, aby regularnie wykonywać backup strony z bardzo prostej przyczyny: jeśli wydarzy się cokolwiek złego lub też nasza strona nagle przestanie działać, to zawsze możemy przywrócić ją do stanu sprzed awarii. W tym wypadku również pomocne będą wtyczki, dzięki którym bez problemu wykonamy backup strony. Do najpopularniejszych należą BackWPup – WordPress Backup Plugin czy WordPress Database Backup.

Te czynności mogą się wydawać trudne i skomplikowane, jednak ich wykonanie jest konieczne. To naprawdę bardzo ważne, aby regularnie zaglądać na stronę firmową i sprawdzać jej aktualność. Jeśli jednak obawiamy się, że sami sobie z tym nie poradzimy, warto skontaktować się z firmą, która robiła naszą stronę. Być może mają oni w swojej ofercie takie usługi i wtedy będą nad wszystkim czuwać.

Aktualizacją stron internetowych na Wordpressie zajmują się również Asystenci Wirtualni. Napisz do nas lub zadzwoń, z chęcią zadbamy o Twoją stronę, jej aktualność i przede wszystkim bezpieczeństwo.

 

Daria Stemplewska

Asystentka Wirtualna BrandAssist